Dzielimy się wiedzą
Nieruchomości przeznaczone pod drogę wywłaszczane są w specjalnym – przyśpieszonym trybie. Wywłaszczenie pociąga za sobą obowiązek ustalenia odszkodowania, które określone jest na podstawie operatu szacunkowego. Z powodu niełatwej treści dokumentu, ocena jego wiarygodności może być nie lada wyzwaniem.
Operat sporządza biegły rzeczoznawca majątkowy, powołany przez Wojewodę (w przypadku dróg krajowych oraz wojewódzkich). Dokument zawiera wycenę wywłaszczonej nieruchomości, która daje podstawę do wydana decyzji o ustaleniu odszkodowania.
Prawidłowo sporządzono wycena powinna opierać się na dobrze dobranych transakcjach nieruchomościami podobnymi do wywłaszczonej z uwzględnieniem tzw. zasady korzyści
Skoro wycenę sporządza biegły rzeczoznawca majątkowy, to wydawać się może, że operat z założenia pozbawiony jest błędów. Nic mylnego! Z doświadczenia wynika, że wycena nieruchomości sporządzona jest z góry założoną ceną, znacznie odbiegającą od wartości rynkowych nieruchomości podobnych.
Zatem, czy operat może być sporządzony przez innego rzeczoznawcę – nie powołanego przez organ? Tak, może. Operat taki będzie dowodem na okoliczność innej (rynkowej) wartości wywłaszczonej nieruchomości.
Co zrobić po otrzymaniu operatu? Poddać go rzetelnej analizie! Kto najlepiej sprawdzi się w takiej roli? Firma specjalizująca się w prowadzeniu spraw w przedmiocie ustalenia odszkodowania przy pomocy zaufanych rzeczoznawców majątkowych.
Podczas oceny operatu należy być czujnym, bowiem nierzadko jego treść z pozoru wydaje się rzetelna. Dopiero dokładne zbadanie transakcji podobnych pozwala na stwierdzenie, że odszkodowanie powinna być większe.
Nikt z nas nie jest specjalistą z dziedziny wyceny nieruchomości i być nie musi. Ocena dowodów, w tym operatu jest obowiązkiem organu.Niestety, pomimo obowiązku, organy publiczne często zasłaniają się brakiem wiedzy specjalistycznej i bezkrytycznie akceptują każdy dokument.
W takiej sytuacji, nie warto biernie przyglądać się działaniom organu, tylko samemu – jako strona postępowania – zainicjować pewne działania, jak np. skierowanie uwag do operatu, przedłożenie swojej wyceny, czy złożenie wniosku o przeprowadzenie rozprawy z udziałem biegłego.
Reasumując, operat szacunkowy jest niezbędnym dokumentem, potrzebnym do ustalenia odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość. Z uwagi, że służy on określeniu wartości rynkowej nieruchomości to warto poświęcić więcej czasu na jego analizę bądź zlecić taką ocenę firmie specjalizującej się w tym temacie.
Zostaw numer telefonu, na pewno oddzwonimy.